شالازیون و گل مژه

,

نوعی التهاب گرانولوماتوز مزمن و  استریل(غیر عفونی ) غدد میبومین است. در پلکهای فوقانی و تحتانی ایجاد می شود

علت: ناشناخته

 علایم :

  • تورم لوکالیزه بدون درد پلک که در مدت چند هفته روی می دهد
  • بیشتر شالازیون ها به سمت ملتحمه ای پلک رشد می کنند
  • در صورت لمس پلک بالا یا پایین ممکنه به صورت یک نخود یا ساچمه لمس شود
  • بهبودی خود به خود ندارد ولی آسیبی هم به چشم نمی رساند. مگر اینکه شالازیون بزرگ شود و به قرنیه فشار آورد و باعث ایجاد آستیگماتیسم شود.

بسیاری از شالازیون ها با درمان نگهدارنده ( کمپرس گرم و استعمال پماد کلرامفنیکل) از بین می رود. در صورت کوچک بودن شالازیون تزریق استروئید در داخل ضایعه موثر است

اندیکاسیون جراحی :

  • اشکال در بینایی به علت بزرگ شدن
  • اشکال در زیبایی

اندیکاسیون بیوپسی:

در صورت عود مکرر شالازیون- زیرا امکان کارسینوم غدد میبومین است

جراحی شالازیون

شالازیون برجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده چربی ایجاد می شود. استفاده از کمپرس گرم و ماساژ ملایم ممکن است به تخلیه شالازیون کمک کند اما در مواردی که با وجود این اقدامات شالازیون بهبود پیدا نکند می توانید به چشم پزشک مراجعه کنید تا با عمل جراحی شالازیون را تخلیه کند.

روش عمل شالازیون

در این عمل جراحی که در مطب یا در اتاق عمل انجام می شود ابتدا پلک با استفاده از قطره و آمپول بی حسی کاملاً بی حس می شود به طوری که بیمار دردی احساس نکند. سپس شالازیون با برش کوچکی از پشت پلک تخلیه می شود. این برش معمولاً نیازی به بخیه ندارد و خود به خود جوش می خورد به علاوه چون برش در سمت داخل پلک قرار دارد محل آن از روی پلک دیده نمی شود. پس از تخلیه شالازیون چشم پانسمان می شود و پانسمان تا چند ساعت روی چشم می ماند. گاهی اوقات (به خصوص در کسانی که مکرراً دچار شالازیون می شوند) ترشحات تخلیه شده برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه آسیب شناسی (پاتولوژی) فرستاده می شود.

مراقبت های پس از عمل شالازیون

پس از برداشتن پانسمان ممکن است متوجه ترشحات رقیق خونی بر روی پانسمان یا در داخل چشم شوید که این امر طبیعی است و جای نگرانی ندارد. معمولاً این ترشحات ظرف یکی دو روز برطرف می شود.
معمولاً پس از انجام جراحی در محل عمل کبودی و تورم ایجاد می شود که این امر نیز طبیعی است. کبودی معمولاً ظرف ۱۰ روز تا دو هفته برطرف می شود.
پس از عمل ممکن است چشم پزشک به شما توصیه کند که تا چند روز از قطره ها، پمادهای آنتی بیوتیک یا استروئیدی استفاده کنید. استفاده از این داروها باعث کاهش التهاب و بهبود سریع تر محل عمل می شود.
در صورت بروز درد در محل عمل می توانید از مسکن های معمولی مثل استامینوفن برای کنترل درد استفاده کنید.

در بچه های کوچک انجام جراحی شالازیون با بی حسی موضعی امکان پذیر نیست، در این افراد عمل جراحی با بیهوشی عمومی و در اتاق عمل انجام می شود.

 گل مژه

عفونت فولیکول مژه با باکتری استاف طلایی می باشد. باعث قرمزی، درد و تورم پلک می شود

درمان طبی :

کمپرس گرم – روزانه۴-۳ بار به مدت۱۵ دقیقه و اگر بعد از ۴۸ ساعت بهبود نیافت برش و تخلیه ان صورت می گیرد.

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  • سلام , مهمان