درمان جراحی چاقی مرضی/پلیکاسیون (پلیسه زدن) معده

در روش پلیکاسیون از ۴ سانتیمتر مانده به اسفنگتر پیلور در معده تا نزدیکی “زاویه هیس” خم بزرگ معده را (به کمک لیگاتور و یا اولتراسیژن) آزاد کرده و تمامی خم بزرگ را به کمک بخیه های متصل به هم در تمامی طول معده؛ به داخل فضای معده فرو برده و عملا معده را چین طولی سراسری می دهیم. در چنین شرایطی معده با خودش پر میشود (و این شبیه بالن معده است) و از طرف دیگر معده به شکلی نظیر اسلیو کوچک و محدود میشود. در عین حال نظیر اسلیو معده صرفا محدودیت غذایی بدون سوجذب ایجاد میکند.

اندیکاسیون:

 • در بیماران مبتلا به چاقی مفرط با اندکس شاخص توده بدني بالای ۴۰ و پائین تر از ۵۵ توصیه می شود. البته در شاخص توده بدنی بین ۳۵ تا ۴۰ اگر بیمار مشکلات همراه نظیر کمر درد شدید نیز داشته باشد این عمل توصیه می شود.
 • دربیماران با زمینه های مختلف الرژی و ریسک حساسیت به اجسام خارجی نظیر باند نیز این روش پیشنهاد می شود.
 • در موارد عدم موفقیت با روش های قبلی؛ این روش بعلت از بین بردن حجم معده مفید خواهد بود.
 • در بیمارانی که زمینه همکاری پائین تری در دوران بعد از عمل دارند نیز بعنوان موثرترین عمل محدود کننده حجم معده پیشنهاد می شود.

عوارض پلیکاسیون

 • تهوع رفلکسی به مدت حداکثر ۴۸ ساعت
 • درد های پریودیک ناحیه فوقانی شکم بعلت انقباضات عضلات معده در ۲-۳ روز اول بعد از عمل
 • ضعف واضح و چشمگیر در دوران یک هفته اول بعد از عمل
 • ترش کردن و پس زدن ترشحات معده به داخل مری بعلت فضای محدود معده و فشار بالای داخل معده بعد از عمل
 • باد گلوی بعد از عمل بعلت بلع هوا حین خوردن مایعات و نبود فضای کافی در معده و عملا اجبار به خروج هوا از معده به بیرون از راه دهان تا زمانی که فرد بتواند جلوی بلع هوا را حین خوردن بگیرد و تغذیه خیلی محدود و با فواصل کم در ۴۵ روز اول بعد از عمل می باشد.
 • تنگ شدن بیش از حد مسیر خروجی معده بعلت پلیکاسیون معده در فرم خیلی شدید و گیر کردن چین های به داخل رانده شده در مسیر تنگ شده معده؛ در این حالت تهوع بیمار تداوم داشته و به هیچ وجه کاهش نمی یابد. بزاق دهان بصورت استفراغ؛ مرتبا همراه مقادیر زیاد کف خارج می شود و در صورت تاخیر در اصلاح محل دوخت و دوز می تواند منجر به اختلالات الکترولیتی و عوارض مربوطه شود.
 • سوراخ شدن معده: مکانیزم ایجاد این عارضه می تواند:

A) در محل گرفتن معده با وسیله مخصوص نگهدارنده معده باشد
B) یا در محل بخیه ها بعلت تحت کشش بودن غیر عادی یک نقطه و یا بعلت ایراد تکنیکی بوده و یا نهایتا
C) بعلت بیرون زدگی چین به داخل رانده شده از بین بخیه ها و ایجاد حالتی نظیر روده کور و یا بادکنک با دهانه تنگ و یک طرفه که بتدریج بزرگ تر شده تا بترکد باشد. این حالت اخیر معمولا در بالاترین نقطه معده و در فوندوس که معده نازک تر و بدنبال پلیکاسیون ایسکمیک تر هست رخ می دهد.

مهمترین نکاتی که می تواند کمک کننده باشد: درد بهنگام تنفس عمیق در پهلوی چپ؛ افزایش ضربان قلب و تنفس؛ افزایش گلبول سفید شدید و نهایتا احساس ناخوشایند بیمار می باشد. در صورت تشخیص سریع براحتی محل سوراخ شده را می توان به روش لاپاروسکوپی شناسایی و درمان کرد. و چنانچه دیر تشخیص داده شود عفونت های مقاوم و سپسیس شکمی می تواند حتی کشنده باشد. به دنبال اصلاح تکنیک پلیکاسیون و کاربرد دو ردیف بخیه در مسیر چین خوردگی معده؛ عملا امکان بیرون زدگی چین پلیسه شده به خارج منتفی شده است.

 • دوباره چاق شدن: اگر چه بعد از عمل بیماران دارای احساس بی میلی به غذا و سیری کاذب می باشند و حجم موثر معده شان کمتر از ۵۰ سی سی می باشد ولی به مرور زمان و طی ۴ سال تا حجم ۲۵۰ سی سی می رسد. در طی این زمان در افراد با انگیزه بالا در رعایت رژیم غذایی و اجرای ورزش پاسخ بدن معمولا مناسب و چشمگیر می باشد. چنانچه طی این ۴ سال نحوه زندگی بیماران اصلاح نشود و فعالیت بدنی و نوع خورد و خوراک شان تغییر نیابد؛ عملا در معرض عود چاقی بصورت تدریجی قرار خواهند گرفت؛ چیزی که در متد های دیگر جراحی چاقی به روش کوچک کردن معده نظیر اسلیو و یا باندینگ نیز دیده می شود.

 

توصیه های مهم تغذیه ای بعد از جراحی چاقی

*حجم معده بعد از جراحی، در حدود ۲ قاشق غذا خوری(۳۰سی سی)  یا حتی کمتر است. حتی اگر بعد از خوردن این حجم از غذا احساس سیری حاصل نشد، بایستی از خوردن میزان غذای بیشتر اجتناب شود.

*به دليل وجود حجم كم معده احساس سيري بيمار در اين مرحله با احساس سيري در گذشته متفاوت است زيرا ممكن است اين احساس پري، بيشتر از اينكه در معده حس شود، در قفسه سينه احساس شود. برخي بيماران اين احساس را به تنگي،گرفتگی يا سنگيني تشبيه ميكنند.

*ميزان تحمل نسبت به مواد غذايي بين بيماران پس از عمل بسيار متفاوت ميباشد لذا انجام مقایسه توسط بیماران در اینگونه موارد صحیح نمیباشد.

*در هفته هاي اول بعد از عمل گاهی ممكن است بیمار واقعا گرسنه نباشد ولي به صورت كاذب و از نظر رواني احساس گرسنگي كند كه در چنين مواقعي بسيار مهم است غذا مصرف نشود .

*میبایست مطمئن شد حداقل ۲۰۰۰- ۱۵۰۰ سی سی مایع (اعم از آب يا ساير نوشيدنيهاي كم كالري) دریک روز و بین وعده های غذایی نوشیده میشود. البته مايعات مصرفی نبايد خيلي سرد يا گرم باشد. ترجيحا دماي آن در حدود دماي اطاق باشد.( نه خیلی سرد نه گرم )

*جهت جلوگیری از کم آب شدن بدنتان شما نیاز به حداقل حدود ۱۵۰۰تا۲۰۰۰ سی سی (۶-۸ ليوان) مایعات دارید که میبایست با نوشیدن آب یا دیگر مایعات بدون کالری یا کم کالری آن را در طول روز تامین کنید.

*احساس تشنگي، ادرار غليظ و با بوی بد، سرگیجه، تهوع، بوی بد در دهان علائم کم آبی بوده و این علایم بشما میگوید که به آب بیشتری نیازدارید از طرفی ادرار شفاف و زرد روشن به معنی دریافت مایعات کافی است.

*موقع نوشیدن مایعات، صاف و راست بنشینید.

*هیچگاه مایعات سرد يا گازدار ننوشید.

*ازجویدن آدامس، استفاده از ني و مکیدن آب نباتهای سفت به دليل همراه شدن بلع هوا و احتمال انسداد پرهیز کنید.

*ازغذاهای پرکالری و پركربوهيدرات پرهیز گردد چراکه هم با خروج سریع از معده جديد، احساس گرسنگی زودتر به سراغ بیمار می اید وهم احتمال افزایش وزن و ایجاد دامپینگ واسهال زیاد میشود.

*نوشیدنیهای کافئینه و گاز دار (مثل چای،قهوه یا نوشابه) نوشیده نشود، چون کافئین سبب کاهش جذب آهن و تحریک به خوردن ميان وعده میشود.

*بهتر است تا حداقل ۲ ماه اول بعد از عمل از مصرف ادويه جاتي مثل فلفل با غذا پرهيز شود.

*مصرف مشروبات الكلي بعد از عمل جراحي بخاطر كاهش حجم معده و جذب سريع الكل، مي تواند خطرات جدي و مرگبار را بدنبال داشته باشد.

 

پرهيز از مصرف غذاهاي بسيار شيرين

دريافت قند بالا باعث سنگيني و درنتيجه احساس ناخوشايند تهوع مي شود كه گاهي اين احساس با درد شكمي، اسهال و ضعف نيز همراه است. به دليل تغيير ايجاد شده در پاسخ انسولين در نتيجه جراحي انجام شده، به محض دريافت قند بالا مقدار زيادي انسولين توليد مي شود. در اين صورت بيمار بايد دراز كشيده و تا زمان رفع اين حالت از مايعات استفاده نمايد. سپس، برنامه غذايي بايد مجددا” مرور شده و غذاهاي داراي قند بالا از آن حذف شود ( کمتر از ۱۰ گرم قندساده در هر وعده) .در صورت استفاده از هر گونه دارو به صورت مايع، به ويژه آنتي بيوتيك ها، انواع بدون قند داروي مذكور بايد استفاده شود.

آرام خوردن غذا و توقف آن به محض احساس سيري:

بيشتر افراد چاق در خوردن غذا عجله مي كنند و به دليل وجود فاصله زماني ميان كشیدگي ديواره معده و ارسال فرمان سيري از مغز به خوردن غذا ادامه مي دهند؛ در بيماراني كه تحت عمل جراحي قرار گرفته اند، اين روش غذاخوردن به درد يا تهوع منجر مي گردد. اندازه لقمه ها بايد كوچك باشد؛ گوشت را بايد به تكه هاي بسيار كوچك (به اندازه پاك كن سر مداد) تقسيم كرده و هر تكه را ۴۰-۳۰ بار جويد و به محض احساس سيري، خوردن غذا بايد متوقف شود.

مصرف زياد مايعات:

با وجود مصرف مقدار كمتر غذا، مقدار مايعات مصرفي بيمار بايد افزايش يابد. در صورت نوشيدن مايعات پيش از شروع غذاخوردن، احساس سيري ايجاد مي شود. بنابراين، از مصرف مايعات نيم ساعت قبل از صرف غذا و يك ساعت پس از آن بايد پرهيز شود. مصرف نوشيدني هاي پركالري مانند الكل تنها باعث افزايش دريافت كالري روزانه مي شود. با توجه به نياز زنان به دريافت كلسيم، مي توان از شير رقيق شده يا ديگر فرآورده هاي لبني (به استثناي آبميوه غیرطبیعی و عصاره ها ) استفاده نمود. استفاده از نوشيدني هاي گازدار مي تواند باعث ايجاد ناراحتي در بيمار شود كه نباید مورد استفاده قرار گيرند.

مصرف غذاي جامد و سالم:

استفاده و بلع غذاهاي نرم ساده تر است اما در پايان روز بيمار ممكن است حجم بيشتري از غذا را مصرف كرده باشد. بيشتر غذاهاي نرم داراي مقادير زيادي چربي يا كربوهيدرات هستند و در صورت استفاده، روند كاهش وزن بيمار نزولي شده يا متوقف مي گردد. درصورت دریافت غذای جامد، ميزان غذاي مصرفي نسبتا كمتر شده و بيمار براي مدت طولاني تري احساس سيري خواهد كرد.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

 • سلام , مهمان