جراحی های شایع زیبایی شکم

MPX  

د رعمل  MPX ابتدا ماده بي حسي به طور وسيع زيرپوست تزريق ميشود، سپس با استفاده از لیزر چربيها شكسته شده و سپس به كمك يك مكنده، چربي خارج ميشود. سورا خهاي ورودي طول تقريبي ۳ا لي ۵ ميلي متر دارند. در اين روش دسترسي و برداشتن چربي تمام نواحي شكم امكا نپذيراست، اما تاثيري روي شلي عضلات جدار شكم ندارد MPX. معمولاتحت بي حسي موضعي، با يا بدون ايجاد خواب آلودگي (سديشن) یا بیهوشی عمومی انجام مي شود. معمولا بيمار در همان روز عمل مرخص شده و براي مدت ۵/ ۱ ماه از گن استفاده ميكند و ظرف ۳ا لي ۶ ماه به فرم نهايي ميرسد.

لیپوابدومینوپلاستی

در عمل ليپوابدومينوپلاستي، ابتدا ساكشن چربي نواحي مختلف شكم و سپس عمل ابدومينوپلاستي صورت ميگيرد؛ اما جهت جلوگيري از عوارضي مثل سياه شدن لبه هاي پوست عمل ابدومينوپلاستي محافظه كارانه تربوده و آزادسازي و برداشتن پوست و ترميم شلي عضلات با وسعت كم تري صورت ميگيرد تا خون رساني به پوست آزاد شده خيلي مختل نشود.

نحوه تصمیم گيري در مورد بيماران دچار نازيبايي شكم به شكل زير است: (به نمودار توجه کنید.)
– ابتدا بيمار معاينه مي شود.

معمولا اين چند مشكل به دنبال حاملگي يا تغييرات شديد وزن (كاهش يا افزايش)اتفاق مي افتند:

  1. شلي و افتادگي پوستيا ايجاد ترك هاي متعدد در پوست
  2. شلي عضلات جدار شكم و فاصله گرفتن دو عضله راست شكمي در خط وسط
  3. تجمع چربي در ناحيه مياني شكم يا پهلوها

: A درصورتي كه بيمار دچار افتادگي پوست، شلي عضلات جدار شكم يا هر دو باشد راهي به جز انجام عمل تامي تاك ندارد.
: B  با در صورتي كه بيمار دچار مقدار قابل توجهي چربي در زير پوست شكم و پهلوها باشد، بهترين راه خروج چربيهاي اضافي MPX است و تامي تاك نميتواند چربي قابل توجهي از قسمت فوقاني شكم و پهلوها خارج كند پسMPX توصيه ميشود.
:C درصورتي كه بيمار هم افتادگي پوست و شلي عضلات و هم چربي قابل توجهي زير پوست داشته باشد بايد ليپوساكشن و ابدومينوپلاستي، هردو صورت گيرد؛ پس پيشنهاد ليپوابدومينوپلاستي ميكنيم، اما چون ليپوابدومينوپلاستي طول مدت بيشتري از هريك ازاعمال ليپوساكشن و ابدومينوپلاستي دارد و درعين حال هنگام انجام شدن اين دو عمل به طور همزمان مجبوريم محافظه كار باشيم و هم ابدومينوپلاستي و هم ليپوساكشن را محدودتر انجام دهيم لذا در بعضي از بيماران تصميم به فاصله گذاشتن بين دو عمل اتخاذ مي شود يعني ابتدا ليپوساكشن يا ابدومينوپلاستي صورت ميگيرد و سپس حدود شش ماه بعد عمل بعدي صورت مي گيرد.

 

لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن به عنوان روشی جهت رفع چربی های موضعی بکار میرود. لیپوساکشن با استفاده از مکش چربی ها را از بدن خارج می سازد. در هنگام لیپوساکشن لوله های نازک و کوچک با سر پهن (کانولا) از طریق برش های کوچک وارد بدن می شود و پزشک لوله را زیر پوست حرکت می دهد تا به منطقه ای برسد که چربی در آن جا جمع شده است سپس از طریق این لوله چربی از بدن خارج می شود.

بهترین کاندید برای لیپوساکشن

باید انتظارات شما از لیپوساکشن واقعی باشد نه رویایی. باید بدانبد که لیپوساکشن ظاهر شما را بهبود بخشیده واعتماد به نفس شما را افزایش میدهد، اما ضرورتا بدان معنا نیست که کاملا با ایده آل شما مطابقت نماید.
بهترین کاندید برای لیپوساکشن افراد با وزن تقریبا نرمال با پوستی سالم و انعطاف پذیر هستند که دچار مناطقی از چربی اضافی باشند. سن فاکتور مهمی نیست اما اصولا هر چه سن بالاتر باشد، انعطاف پذیری پوست کمتر میشود.

 

 

چرا عمل لیپوساکشن انجام می شود:

مهمترین هدف لیپوساکشن شکل دهی یک یا چند منطقه از بدن است نه کاهش وزن. لیپوساکشن معمولا روی مناطقی انجام می شود که به رژیم و ورزش پاسخ نمی دهد. این مناطق اغلب در بیرون ران ها و باسن در زنان، و کمر و پشت در مردان است. در عمل لیپوساکشن  مناطقی که به صورت معمول تحت عمل قرار می گیرد شامل صورت، گردن، کمر، پشت، باسن، پاها، بالای بازو است. لیپوساکشن گاهی همراه با سایر جراحی های زیبایی مانند برداشتن شکم (ابدومینوپلاستی) ، کوچک کردن سینه، یا با کشیدن صورت همراه می شود.

 

لیپوساکشن همچنین جهت درمان بیماری هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد:
• تومور خوش خیم چربی (لیپوماس)
• بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان (جنیکوماستیا یا سودوجنیکوماستیا)
• مشکل در متابولیسم چربی در بدن(لیپواستروفی)
• تعرق بیش از حد در زیر بغل(تعریق زیر بغل)

  • لیپوساکشن جهت درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی گیرد و سلولیت یا ترک روی پوست با آن بر طرف نمی شود.

 

کدام قسمت از بدن را میتوان ساکشن کرد
گردن و غبغب، بازو ، سینه ، شکم و پهلو ها و پوبیس (ناحیه بالای قسمت تناسلی) ، پشت و کمر ، باسن ، رانها ،  زانوها ، ساق و برجستگی های پشتی و جلویی ناحیه زیر بغل

نوع بیهوشی جراحی لیپوساکشن

انواع مختلفی از روشهای بیهوشی در لیپوساکشن به کار می رود. اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود و با حجم کم انجام شود، بیحسی موضعی کفایت میکند، اما در صورت تمایل بیمار، به صورت همزمان از داروهای آرام بخش و خواب آور نیز استفاده میشود. در برخی موارد خصوصا با حجم های بالا ی لیپوساکشن ، بیهوشی عمومی کاربرد دارد . با استفاده از عمل لیپوساکشن میتوان بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان را درمان کرد.

 

 

پس از عمل چه اتفاقی می افتد

پس از عمل منطقه تحت عمل را محکم بانداژ می کنند تا از بروز تورم، کبودی و درد جلوگیری شود. بر حسب منطقه ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته است از باند و چسب، لوله های محافظ (مانند لوله هایی که جهت درمان رگ واریس مورد استفاده قرا رمی گیرد) کمربند و دیگر لباس های محکم استفاده می شود.

 

ممکن است بیمار مجبور شود به مدت سه الی چهار هفته از لباس ها و بانداژ محکم استفاده نماید در ظرف مدت هفت الی ۱۰ روز اول پس از این عمل جراحی نیز کبودی و تورم رخ می دهد و چند روز از محل برش ها مایعات خارج می شود و جهت کاهش بروز عفونت به بیمار ممکن است انتی بیوتیک داده شود.

 

بسیاری از افراد پس از عمل لیپوساکشن، پس از اینکه اثر بیهوشی و داروهای آرامبخش از بین رفت قادر هستند بلند شده و حرکت کنند. و به محض اینکه بیمار بهتر شد می تواند فعالیت روزمره خود را آغاز نماید گرچه این امر از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد. بسیاری از افراد در ظرف چند روز فعالیت های خود را از سر می گیرند. البته اگر منطقه وسیع تری تحت درمان قرار گرفته باشد دوره درمان بیشتر طول می کشد.

 

تکنیک جراحی لیپوساکشن:

از طریق برشهای کوچک ۳-۴ میلی متری و با استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه مکنده چربی های عمقی برداشته میشوند. محل برشها طوری انتخاب میشود که اسکار آن مشخص نباشد.
یکی از روشهای جدید در لیپوساکشن، استفاده از اولترا سوند(امواج صوتی) است. به دلیل وجود عوارض بیشتر استفاده از آن محدود به مناطقی از بدن است که حاوی چربی متراکم بوده و با روش معمول قابل کشیدن نباشد.
زمان مورد نیاز جهت لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و بسته به تعداد نواحی و میزان چربی که باید ساکشن گردد می تواند از یک تا چهار ساعت به طول بیانجامد.

تورم طولانی مدت پاها یکی از عوارض لیپوساکشن می باشد.

 

حقایق مهم درباره ی مخاطرات لیپوساکشن

تصمیم برای انجام لیپوساکشن بسیار فردی بوده و شما باید تصمیم بگیرید که فوائد عمل منطبق با اهداف شماست، و آیا مخاطرات و عوارض احتمالی برای شما قابل پذیرش است ؟ جراح پلاستیک شما و یا پرسنل درمانی جزئیات مخاطرات همراه با این عمل را برای شما توضیح خواهد داد. از شما خواسته می شود که برگه ی رضایت را امضاء کنید که نشان می دهد شما نوع عمل جراحی خود و مخاطرات و عوارض محتمل را کاملا فهمیده اید .

 

بعضی از مخاطرات عمل لیپوساکشن شامل موارد زیر هستند:
• طرح خارجی ناصاف
• چین خوردگی یا پوست شل
• آسیب پوست یا عصب
• رنگ غیر طبیعی
• عفونت
• لخته های چربی
• لخته های خونی
• از دست دادن بیش از حد مایع یا تجمع بیش از حد مایع
• جوشگاه نامطلوب
• سوختگی حرارتی ناشی از اولتراسوند ( در موارد تکنیک لیپوپلاستی با کمک اولتراسوند )
• خطرات بی هوشی
• خونریزی ( هماتوم )
• تغییرات حس پوست – تغییر رنگ یا تورم
• عدم قرینگی
• درد که ممکن است طولانی مدت باشد
• آسیب به عناصر عمقی تر از قبیل : اعصاب ، عروق خونی ، عضلات ، ریه ها ، و احشاء شکمی
• اشکال در ترمیم زخم
• تورم طولانی مدت پاها
• ترومبوز( لخته ) ورید عمقی ، عوارض قلبی و ریوی
• احتمال نیاز به جراحی مجدد

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  • سلام , مهمان