توصیه‌هایی برای تغذیه بعد از لیپوساکشن

اصول تغذیه پس از لیپوساکشن

اصل تغذیه بعد از عمل لیپوساکشن این نیست که تغذیه خود را محدود کنید یا خود را از غذاهای لذیذ محروم کنید. صرفاً کافی است سبک زندگی سالمی در پیش بگیرید و یک رژیم غذایی متعادل و مغذی را رعایت کنید. بهترین روش برای رسیدن به این هدف این است که توصیه‌های تغذیه‌ای درباره میزان مصرف روزانه مواد مختلف، مانند کالری‌ها، چربی، قند و نمک را رعایت کنید.

همچنین سعی کنید که روزانه حداقل ۵ وعده میوه و سبزیجات میل کنید تا مواد معدنی و ویتامین‌های لازم را دریافت کنید.

صرف نظر کردن از غذاهای محبوب‌تان روش مناسبی برای رژیم گرفتن نیست، چون این کار باعث می‌شود که به شدت هوس این غذاها را بکنید و در نهایت یک روز در مصرف آنها زیاده‌روی کنید. توصیه می‌کنیم غذاهایی مانند پاستای غلات، سیب زمینی و نان سبوس‌دار یا غلات کامل را امتحان کنید که انرژی آنها به آهستگی در طول روز آزاد می‌شود. به این ترتیب می‌توانید غذاهای مورد علاقه‌تان را نیز در مقدار کم میل کنید.

رعایت رژیم غذایی سالم

اگر هنگام خرید دقت کنید و غذاهای سالم انتخاب کنید، گام بزرگی برای اصلاح تغذیه خود برداشته‌اید. تغذیه سالم لزوماً به معنای ایجاد تغییرات بزرگ در وعده‌های غذایی نیست، بلکه کافی است تا مواد سالم‌تر و مغذی‌تری را جایگزین خوراکی‌های ناسالم بکنید. برای مثال می‌توانید گوشت معمولی را با برش‌های گوشت بدون چربی، خامه را با ماست بدون چربی و روغن‌های اشباع را با روغن‌های بدون چربی جایگزین کنید. به این ترتیب می‌توانید ضمن لذت بردن از وعده‌های غذایی خود، تغذیه سالمی نیز داشته باشید.

همچنین می‌توانید غذاهای مورد علاقه خود را، البته در حجم کمتر میل کنید. البته اگر عادت به مصرف کالری‌های زیاد داشته باشید، این کم خوردن در ابتدا برایتان دشوار خواهد بود، اما بدن به تدریج خود را عادت می‌دهد که فقط به میزان نیاز خود انرژی دریافت کند.

غذاهای ممنوع پس از عمل لیپوساکشن

چربی اشباع

چربی اشباع در دمای اتاق در حالت جامد قرار دارد. این چربی در بدن اکثر حیوانات و فراورده‌های حیوانی، مانند غذاهای فراوری شده و سرخ شده وجود دارد.

مواد قندی

مصرف قند و فراورده‌های قندی باعث اضافه وزن می‌شود و اثر عمل لیپوساکشن را از بین می‌برد. به علاوه ویتامین‌ها و مواد مغذی اندکی در قند وجود دارد و مصرف این فراورده‌ها فایده‌ای برای بدن در حال التیام ندارد.

غذاهای شور

حداقل دو تا چهار هفته پس از لیپوساکشن از خوردن غذاهای شور خودداری کنید. سدیم باعث ورم کردن بدن می‌شود و روند بهبود بعد از عمل را مختل می‌کند. البته می‌توانید به جای نمک از جایگزین‌های آن، مانند ادویه و گیاهان طبیعی استفاده کنید.

مارگارین و شیرین کننده‌های مصنوعی

این مواد در مقایسه با قند تغییر قابل توجهی را در انباشته شدن کالری ایجاد نمی‌کنند و ارزش غذایی آنها نیز یکسان نیست. این در حالی است که قند حداقل دارای ویژگی‌های التیام‌بخشی است و مزه شیرین خوشایندی دارد و اگر به مقدار مناسب مصرف شود، ضرر چندانی ندارد؛ به علاوه شکر زرد و عسل کالری کمتری دارند. تنقلات و میان وعده‌های سالم‌تری مانند ذرت بوداده، ترتیلا با مخلوطی از سبزیجات و یا مرغ بدون چربی با سس تند را جایگزین تنقلات چرب و ناسالم بکنید. به علاوه این خوراکی‌ها بدن را عضلانی می‌کند تا شل شدن و افتادگی پوست پس از لیپوساکشن جبران شود.

توصیه‌های مهم

  • قبل و بعد از عمل روزانه ۱۰ ـ ۸ لیوان آب بنوشید تا آب بدن تامین شود.
  • از دو ساعت قبل از عمل تا دو ساعت بعد از عمل هیچ چیزی نخورید.
  • بین جلسات درمان ۳ ـ ۲ روز فاصله بیاندازید تا بدن خود را با تغییرات سازگار کند.
  • در طول درمان نوشیدنی‌های کربنات‌دار ننوشید.
  • بهتر است ۴ ساعت پس از جراحی ورزش کنید تا چربی‌های آزاد شده دفع شود.
  • تغذیه خود را به دقت کنترل کنید.
  • از کمک مشاور تغذیه و مربی ورزشی بهره بگیرید تا نتایج بهبود یابد.

 

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  • سلام , مهمان